MERSİN SANAT EDEBİYAT DERNEĞİ tarafından düzenlenen

  1. İLYAS HALİL ÖYKÜ ÖDÜLÜ-2024

 

İLYAS HALİL ÖYKÜ ÖDÜLÜ’nün amacı, şair ve yazar İlyas Halil’in kişiliğini tanıtmak, Mersin’e olan tutkusunu gelecek kuşaklara aktarmak ve edebiyatımıza yeni yapıtlar kazandırmaktır.

 

KATILIM KOŞULLARI

 

1.İlyas Halil Öykü Ödülüne 18 yaşını doldurmuş olan herkes, yetişkinlere yönelik çok sayıda öykü içeren dosya ile katılabilir. Yarışmayı düzenleyenler ve birinci derece yakınları katılamazlar.

2.Yarışmaya katılan öykü dosyasının dili Türkçe olmalıdır.

3.Öykü dosyası Word ortamında, A4 kâğıdına, 12 punto Times New Roman yazı karakteriyle, 1,5 satır aralığında yazılmalıdır.

  1. Öykü dosyası;40 sayfadan az 60 sayfadan çok olmayacak, üzerinde rumuz yazılarak, tek yönlü kâğıda bilgisayar çıktısı ile yazarın adı yazılmadan 5 (beş) kopya hazırlanacaktır. Yazarın özgeçmişi, kimlik bilgileri, posta adresi-mail adresi-cep telefonu ve dosyanın adını içeren imzalı belge, üzerinde rumuzun yazılı ayrı bir zarf ile birlikte, belirlenen adrese kargo ile gönderilmelidir.

5.İlyas Halil Öykü Ödülüne katılan öykü dosyaları iade edilmeyecektir.

6.Ödüle değer bulunan öykü dosyalarının yayın hakkı iki yıl süreyle Mersin Sanat Edebiyat Dergisine aittir. Dereceye girenlerin kitap olarak yayımlanması hedeflendiğinden  katılımcılar, ad ve soyadlarıyla öykü dosyalarının dijital kopyasını erkanozaydin48@gmail.com adresine, iletişim bilgilerini de ekleyerek göndermelidir.

7.Gönderilecek öykü dosyası daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış, başka yarışmalarda ödül almamış olmalıdır.

8.Başvuru koşullarını sağlamayan öykü dosyaları geri bildirilmez.

9.Gönderilen öykü dosyalarının içeriğiyle ilgili hukuksal, bilimsel ve yazınsal sorumluluk yazarına aittir.

10.Öykü dosyalarının değerlendirilmesinde Türkçeyi kullanma gücü, kurgu becerisi, yaratıcılık, özgünlük, anlatımda akıcılık, noktalama ve yazım kurallarına uygunluk gibi özellikler aranacaktır. Fazla sayıda noktalama ve yazım hatası içeren öykü dosyaları değerlendirme dışı bırakılır.

11.İlyas Halil Öykü Ödülü’ne gönderilen öykü dosyaları özgün (yazara ait) olmalı, başkasına ait yapıttan alıntı içermemelidir. Ödül alan öykü dosyalarında değerlendirme sonrasında böyle bir olgu ortaya çıkarsa, yazar aldığı ödülü iade edecek, ortaya çıkacak zararı tazmin edecek, hukuksal gelişmelerin tarafı olacaktır.

 

DEĞERLENDİRME

1-SEÇİCİ KURUL: Nursel Duruel, Ali F. Bilir, Orhan Özdemir, Çetin Derdiyok ve Ferhat İşlek’ten  oluşmaktadır.

 

2.YARIŞMA TAKVİMİ : SON BAŞVURU : 10 Ekim 2024 Son başvuru tarihinden sonra gelen öykü dosyaları değerlendirmeye alınmaz. Sonuçlar  02 Aralık 2024 tarihinde www.mersinsanatedebiyat.com adresinden ve basın aracılığıyla duyurulacaktır. Ödül töreninin yeri ve tarihi daha sonra bildirilecektir.

 

3.ÖDÜLLER : Dereceye giren dosyalardan birinciye 20.000 TL, ikinciye 7.500 TL ve üçüncüye 3.500 TL ile ödül verilecektir.

 

4.İlyas Halil Öykü Ödülü’ne katılanlar yukarıda belirtilen koşulları tümüyle kabul etmiş sayılırlar.

 

GÖNDERİ ADRESİ : ERKAN ÖZAYDIN  (İLYAS HALİL ÖYKÜ ÖDÜLÜ) Cumhuriyet Mah. GMK Bulvarı NO: 965 E  PALMA 1 Sitesi B 5 Blok D 4 Davultepe-Mezitli-MERSİN 0536 771 51 59 (Not: gönderirken adresi kontrol ediniz. Dernek adresiyle karışmadığından emin olunuz!)

Leave Reply